Be a good blogger

9/19/2015Kiedy przeglądam sobie blogi, które podajecie w komentarzach albo sama znajduję jakieś linki, czasami naprawdę łapię się za głowę. Rozumiem, że sporo młodych czy nowych blogerów pod wpływem emocji dodaje na niego dosłownie wszystko, co tylko można. Albo od innej strony... wiele osób nie potrafi poradzić sobie z pewnymi kwestiami związanymi z prowadzeniem bloga. Sama mam z jedną z nich problem. Ważne jest to, żeby z czasem przyswajać sobie te najważniejsze zasady i wkręcić się w to blogerskie życie. Dzisiaj omówię 5 podstawowych, według mnie, kwestii, które mają ogromny wpływ na całokształt bloga, a co za tym idzie- na liczbę czytelników 
Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. O tekst. Blogi mają tę zaletę, że nie ograniczają. Nie musicie pisać wypracowań takich, jak w szkole, pięknych, idealnych. Ale tę wolność trzeba umiejętnie wykorzystywać- stosować język swobodny, przystosowany do odbiorcy. To nie zwalnia z obowiązku dbania o ortografię i interpunkcję. Jestem w klasie humanistycznej, więc denerwują mnie nawet powtórzenia. Mnie też pewnie czasem się zdarzają, ale ciągłe używanie słowa "bluzka", kiedy opisujesz tę, którą ostatnio kupiłaś nie jest zbyt wygodne dla czytelnika. Poza tym- to twój tekst. Zanim go opublikujesz przeczytaj post raz jeszcze, a nuż uda ci się wychwycić jakieś niepotrzebne pomyłki, literówki etc. Błędy ortograficzne są automatycznie podkreślane, więc też nie powinno być z tym problemu. Internet pomaga nam z wszystkich sił, żeby te treści były doskonałe ;)


Teraz pora, żeby nasz tekst opakować w piękne pudełko. Dbaj o oczy swojego czytelnika! Nie używaj jaskrawych kolorów jako tło teksu. Nie mogą się również zlewać, bo ciężko jest wtedy wychwycić jakiekolwiek słowa. Najlepiej utrzymać wszystko w jasnych, bądź kontrastowych kolorach. Jak dla mnie- zawsze wygrywa biel. Dopasuj do niej inny kolor, baw się nimi. Zaprojektuj nagłówek używając jakiejś śmiesznej czcionki. Do posta zastosuj klasyczną, czytelną. W końcu to wszystko ma ułatwić odbiór treści. Twój czytelnik powinien umieć poruszać się na twoim blogu już po pierwszych odwiedzinach. Nie bój się pustych przestrzeni! Blog nie ma być graciarnią (chyba, że miałaby to być metafora twojej osobowości). Weź kartkę, długopis i na spokojnie rozplanuj elementy, które chcesz tam zamieścić. Eksperymentuj!


Naprawdę lepsze jest jedno zdjęcie w dobrej jakości, niż 20 podobnych do siebie, na których można policzyć piksele. Nie każdy interesuje się fotografią, ja na przykład jestem zielona w tej kwestii, ale warto się trochę pouczyć. Jeśli robisz zdjęcia sobie to najlepiej sprawdzą się jasne tła. Warto użyć aparatu fotograficznego, telefon nie zawsze się tutaj sprawdza, oczywiście zależy od modelu. Weź ze sobą koleżankę, kolegę, znajomego, który zna się na zdjęciach i idźcie w plener, Najważniejsza jest jakość i oświetlenie. Filtrami możesz bawić się na komputerze. To prawie to samo, co dodanie zdjęcia na Instagram. Nic trudnego, a jaki daje efekt!


Też masz tak, że nagle przychodzi ci do głowy świetny pomysł na post, ale kiedy zaczynasz pisać to całkowicie o nim zapominasz? Nawet nie wyobrażacie sobie ile świetnych postów was przez to ominęło. Teraz, kiedy coś sobie wymyślę to zapisuję to w telefonie lub zeszycie. Przydatna jest również organizacja samego posta. Które kwestie poruszyć najpierw, jaką dobrać grafikę etc. W kwestii systematyczności: nie pisz na siłę. Jeśli starasz się robić to raz na dwa tygodnie, to nie planuj tego co do dnia. Mam coś takiego za sobą i marnie mi to wyszło. Nie ma sensu pisać też codziennie. Daj czas na dotarcie posta do czytelnika, a w międzyczasie planuj kolejne. Staraj się też nie robić 2-miesięcznych przerw, bo może skutkować to spadkiem zainteresowania.


Tutaj w zasadzie mam jedną, ale bardzo ważną sprawę do poruszenia. Pasek z muzyką, który uruchamia się automatycznie. Założę się, że większość osób, które wchodzi na te blogi słucha już na słuchawkach jakiejś muzyki (np. ja), a potem w popłochu próbuje nacisnąć przycisk, żeby wyłączyć to, czym autor chciał się podzielić. Dobrym sposobem do przekazania jakiej muzyki słuchasz będzie post o tym. Do każdego możesz też wklejać paski z Youtube, sama to kiedyś stosowałam. Albo po prostu wyłącz opcję automatycznego uruchamiania. Jeśli ktoś będzie zainteresowany muzyką- włączy ją sam. 

Każdy z tych punktów niesie ze sobą jedno: myśl o swoich czytelnikach i nie utrudniaj im dostępu do treści, które tworzysz zbędnymi dodatkami. Efekt gwarantowany. Tak naprawdę trzeba bardzo niewiele, żeby blog był pozytywnie odbierany. Przecież chcemy zatrzymywać, a nie odstraszać, prawda? Powodzenia 

You Might Also Like

14 comments

 1. mnie tez tak mega denerwuje muzyka w tle:/

  http://feel-that-moments.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Twój post będzie naprawdę przydatny dla niektórych. Ja sama staram się i starać się będę żeby zrobić wszystko by było przede wszystkim czytelnie i przejrzyście

  zapraszam do mnie http://magdawiglusz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój post będzie naprawdę przydatny dla niektórych. Ja sama staram się i starać się będę żeby zrobić wszystko by było przede wszystkim czytelnie i przejrzyście

  zapraszam do mnie http://magdawiglusz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny post ;)
  Pozdrawiam i Zapraszam do mnie:
  swiatany.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy blog, pozdrawiam! :)

  Zapraszam http://hejtuja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy post :)! Mnie denerwuje, kiedy tło tekstu jest jaskrawe :dd
  Mój Blog - klik!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post
  Mnie również denerwuje muzyka w tle ;)

  frenzyblack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Design jak i tekst na blogu są najważniejsze :)

  Zapraszam na nowy post! Official Patty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz świetny wygląd bloga :)
  Uważam, że w postach najważniejsze są zdjęcia, bo jest to pierwszy element do którego przywiązujemy uwagę ;) A gdy są ładne, zrobione z pomysłem, to aż szkoda takiego bloga nie zaobserwować ;)
  Pozdrawiam! :D
  Mój blog - klik ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie najbardziej denerwuje muzyka właśnie :/

  http://askers-aaskers.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. GENIALNY post! Bardzo cenne rady jeśli chodzi o początkujących :)

  Obserwuję ;)
  Mój Blog - klik!

  OdpowiedzUsuń
 12. świetnie to wszystko opisałaś :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Enjoy! ♡